top of page
  • Yazarın fotoğrafıSambacı

Armanın Bende Hikayesi Var #1 - Crystal Palace

Bu yeni seride futbol kulüplerinin armaları ve bu armaların ardında yatan hikâyeleri bulacaksınız. İlk konumuz Premier Lig’de yükselişini sürdüren Güney Londra ekibi Crystal Palace ve kartalın hikâyesi.Takım adını tarihin önemli fuarlarından biri olan “Great Exhibition”in 1851'de düzenlendiği Crystal Palace isimli camdan yapıdan almıştır. İlk kulüp armaları bu yüzden bu büyük yapıyı merkezine almıştır.

1973’te takımın başına gelen Malcolm Allison kulübün en büyük reformlarına imza atmıştır. "Glaziers" olan takım lakabı Portekiz’in en büyük kulübü olan Benfica’dan esinlenerek “Eagles” olarak değiştirilmiştir.

Eusebio ile döneme damga vuran ve "As Aguias" olarak bilinen Benfica ise kartalı özgürlük, güç ve seçkinlik simgesi olarak görülmesi sebebiyle armasında kullanmaya başlamıştır.

Crystal Palace bu maskot değişiminin yanında takımın renklerini koyu bordo ve açık maviden, yine dönemin bir başka futbol ekolü Barcelona’nın renklerine yakın bir borda ve maviye değiştirmiştir. Bu değişimlerinin yansıması sadece formaları değil armayı da değiştirmiştir.

Kulüp inişli-çıkışlı hayatını 2000'lerdeki iflas riskiyle sürdürürken 2010’da el değiştirmeleriyle yeni bir devir başlamıştır. Kulübün güncel arması 1970’lerde başlayan kartallı armanın ufak dokunuşlarla modernleştirilmesiyle 2013’ten günümüze kadar gelmiştir.

2022 yılına geldiğimizde ise kulüp kuruluş olarak aldıkları 1905 ibaresini köklerini aldığı kriket takımının kuruluşu olan 1861 yılına değiştirerek armayı da buna uygun olarak güncellediler.

Maçlarını oynadıkları Selhurst Park’da 2010’da beri tıpkı örnek aldıkları Benfica gibi gerçek bir kartal uçuruyorlar. İlk kartal Kayla 2020’de 28 yaşındayken hayatını kaybetti.


Sambacı a.k.a Mustafa Öztürk

Comentários

Não foi possível carregar comentários
Parece que houve um problema técnico. Tente reconectar ou atualizar a página.
bottom of page